Leczenie chrapania - czy bezdech senny jest groźny?

Metody leczenia

Metody leczenia chrapania i bezdechu sennego

Chrapanie to problem, którego nie można bagatelizować. Utrudnia codzienne życie nie tylko osoby chrapiącej, ale i bliskich jej osób. Bardzo często osoba obok nie może usnąć z prostego powodu – chrapanie powoduje hałas i nie pozwala się wyciszyć przed zaśnięciem. Może również zwiększać ryzyko groźnych chorób. Zaburzenia oddychania podczas snu mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Niestety nie ma jednej uniwersalnej metody, która pomoże wszystkim pacjentom. Leczenie chrapania i bezdechu sennego jest bardzo złożone i należy powierzyć je specjalistom. Z tego względu dobór leczenia opiera się na rozbudowanym procesie diagnostycznym, kierowanym przez lekarza specjalistę. W naszym centrum medycznym zapewniamy małoinwazyjne i skuteczne leczenie.

Problem z bezdechem i chrapaniem. Kiedy do specjalisty?

W przypadku leczenia chrapania rekomendujemy zgłoszenie się do otolaryngologa. Specjalista na podstawie rozmowy oraz zleconych badań, wybierze odpowiednią metodę leczenia. Jest to niezwykle ważne, gdyż dobór odpowiedniego sposobu jest uzależniony od indywidualnych cech pacjenta takich, jak: wiek, płeć, masa ciała lub pochodzenie etniczne, które mają wpływ na budowę struktur głowy i szyi. Te czynniki rzutują również na powodzenie zastosowanego leczenia bezdechu sennego i chrapania. Dopiero określenie wszystkich cech pacjenta pozwala na wybór odpowiedniego leczenia – zarówno zabiegowego, jak i zachowawczego. Przerwy w oddychaniu mogą groźne, dlatego nie warto zwlekać z umówieniem wizyty.

Pierwsze kroki w walce z chrapaniem

W wielu przypadkach pierwszym krokiem, jaki można podjąć w walce z chrapaniem jest zmiana stylu życia. Czasem wystarczająca może się okazać wymiana materaca lub poduszki na takie o właściwościach ortopedycznych. Na chrapanie mogą mieć wpływ takie czynniki jak: otyłość, palenie papierosów, spożywanie alkoholu czy środków nasennych. Warto rozważyć w takiej sytuacji pozbycie się nałogów, wprowadzenie aktywności fizycznej czy diety.

Można również sięgnąć po leki na chrapanie, które obkurczają śluzówkę, a tym samym eliminują powstawanie drgań, które są bezpośrednią przyczyną charakterystycznego dźwięku w nocy. W wielu przypadkach takie działania nie przyniosą jednak oczekiwanych rezultatów. W dodatku leczą one jedynie objawy, nie zaś przyczynę chrapania. Dlatego warto zaznaczyć, że często jedynym rozwiązaniem dla osoby, która zmaga się z problemem chrapania, jest udanie się na odpowiednio dobrany zabieg chirurgiczny. Dlatego warto wybrać się do specjalisty, który na podstawie budowy ciała i badań zdecyduje, jaka operacja będzie skuteczna w leczeniu chrapania i bezdechu.

Jak wybrać metodę leczenia chrapania i bezdechu sennego?

Dobór odpowiedniej metody leczenia bezdechu sennego i chrapania to proces, który opiera się na rozbudowanej diagnostyce. Dzięki wykonaniu badań można precyzyjnie określić źródło problemu i dopasować do niego najlepsze rozwiązanie. W procesie diagnostycznym ogromne znaczenie ma doświadczenie i wiedza lekarza. Wybór metody leczenia polega na ocenie objawów pacjenta, indywidualnej budowy anatomicznej i dobraniu metody, która w konkretnym przypadku ma największą szansę powodzenia. Doświadczenie lekarza jest więc nieocenione.

Wyróżniamy cztery grupy nieprawidłowości anatomicznych, na podstawie których kwalifikujemy pacjentów do odpowiedniej metody leczenia. Są to:

 • nieprawidłowości anatomiczne w budowie nosa (krzywa przegroda nosowa, przerost małżowin nosowych),
 • problemy w okolicach podniebienia oraz migdałków podniebiennych,
 • nieprawidłowości w budowie języka (przerost tkanek języka),

Do czwartej grupy zaliczamy natomiast wystąpienie wielu patologii w różnych obszarach, które dotyczą jednego pacjenta. W zależności od zakresu oraz miejsca wystąpienia zmian w strukturach anatomicznych gardła kwalifikujemy pacjentów do leczenia ambulatoryjnego lub leczenia chirurgicznego.

metody leczenia chrapania i bezdechu sennego

Ambulatoryjne leczenie chrapania i bezdechu sennego

Zabiegi ambulatoryjne są przeznaczone dla pacjentów z mniejszym zakresem zmian, u których operacja nie jest jeszcze niezbędna. Możliwość wykonania tego typu zabiegu występuje w przypadku:

 • przerostu małżowin nosowych,
 • wiotkiego podniebienia miękkiego,
 • przerostu języczka podniebiennego.

Zaletą tego typu zabiegów jest ich krótki czas trwania oraz szybki czas gojenia. Są one wykonywane przy użyciu najnowocześniejszych technik i metod, które minimalizują zakres uszkodzenia tkanek oraz ograniczają występowanie krwawienia. Dzięki temu już po kilku dniach można wrócić do codziennych aktywności. To dla wielu osób bardzo ważne. Nie musisz się obawiać długotrwałej nieobecności w pracy.

Zabiegi ambulatoryjne odbywają się w znieczuleniu miejscowym. Dzięki czemu nie czuje się żadnego bólu. Nie trzeba się niczego obawiać! Operacja nie wymaga od pacjenta żadnych przygotowań oraz zastosowania szczegółowych procedur. Należy jedynie pamiętać o pozostaniu na czczo na minimum cztery godziny przed planowanym zabiegiem oraz zażyciu zalecanych leków przeciwbólowych. 

Chirurgiczne leczenie chrapania i bezdechu sennego. Kiedy jest niezbędne?

Leczenie chirurgiczne przeznaczone jest dla pacjentów wymagających złożonych zabiegów, które obejmują większy zakres tkanek nosogardła. Kwalifikują się do nich pacjenci, u których zdiagnozowano następujące nieprawidłowości:

 • krzywa przegroda nosowa,
 • przerost języka,
 • przerost migdałków.

Są również przypadki kiedy jeden pacjent ma problem nie tylko z przegrodą nosową, ale również z przerostem języka. Specjaliści w naszym centrum medycznym mają już doświadczenie w łączeniu wielu zabiegów.

Zabiegi chirurgiczne

Istnieje wiele metod leczenia poszczególnych wad anatomicznych w zakresie tkanek nosogardła. Zaburzenia oddychania podczas snu mogą się pojawić z różnego powodu. Udrożnienie dróg oddechowych może okazać się jedynym sposobem. W naszym centrum medycznym stosujemy kilka różnych metod operacyjnych:

 • septoplastyka, czyli zabieg korekcji przegrody nosowej,
 • metoda Celon i koblacji opiera się na wykorzystaniu fal radiowych o wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze koagulacji. Charakteryzuje się precyzją i jest bardzo często wykorzystywana przez lekarzy,
 • laser diodowy skuteczny w leczeniu przerośniętych małżowin nosowych, migdałków, a także przerostu i nadmiernej wiotkości podniebienia miękkiego.
 • Metoda Shaver PK to unikalna i nowoczesna metoda, która polega usunięciu przerośniętej tkanki przy jednoczesnym zamykaniu przylegających do niej naczyń krwionośnych.
 • Zabieg Repose MIK polega na przesunięciu kości gnykowej oraz nasady języka w kierunku żuchwy.
 • Zabieg AIRVANCE – daje nadzieję pacjentom, u których zawiodły mniej inwazyjne metody leczenia.
 • technika Pilar wykonywana jest ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20 minut.

O tym, jaki zabieg na chrapanie i bezdech senny będzie najlepszy w danym przypadku decyduje lekarz specjalista na podstawie badań oraz uwarunkowań zdrowotnych. Niekiedy istnieje konieczność zastosowania dwóch, albo więcej metod operacyjnych, tak aby całkowicie wyleczyć się z chrapania lub bezdechu sennego.

Leczenie chrapania i bezdechu sennego w procedurze “chirurgii jednego dnia”

W Centrum Medycznym MML nawet w przypadku leczenia chirurgicznego wybieramy nowoczesne i małoinwazyjne techniki, dzięki czemu możemy realizować zabiegi w procedurze “chirurgii jednego dnia”. Oznacza to, że pacjent po wykonanym zabiegu i krótkiej obserwacji może jeszcze tego samego dnia wrócić do domu. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod chirurgicznych ryzyko krwawienia czy niebezpiecznych powikłań w trakcie przeprowadzanych zabiegów i po nich jest minimalne. O godzinie wyjścia z kliniki decyduje lekarz specjalista na podstawie stanu zdrowia pacjenta.

sposób na chrapanie i bezdech senny

Ile kosztuje leczenie w Warszawie?

W naszym Centrum Medycznym oferujemy wiele różnych sposobów leczenia chrapania i bezdechu sennego. Oczywiście każdy zabieg jest wyceniony inaczej, ponieważ wykorzystywane są różne metody operacyjne. Aby nikt nie czuł się zaskoczony kwotą za operację przygotowaliśmy szczegółowe informacje na temat cen za poszczególne metody leczenia chrapania i bezdechu sennego. Istnieje również możliwość rozłożenia płatności na wygodne raty. Zapewniamy, że w Warszawie oferujemy konkurencyjne ceny leczenia chrapania oraz bezdechu sennego.

Nie wahaj się i rozwiąż swój problem z chrapaniem lub bezdechem sennym! Umów się na wizytę już dzisiaj!