Leczenie chrapania metodą koblacji

Leczenie chrapania metodą koblacji

Koblacja (kontrolowana ablacja) jest nowoczesną, małoinwazyjną metodą leczenia chrapania. To szybki i bezkrwawy sposób na pozbycie się dolegliwości. Zabieg przypomina wizytę stomatologiczną. Co jeszcze musisz wiedzieć o technice koblacji?

Chrapanie – czym jest

Kiedy śpisz, kanały powietrzne w tylnej części twojego nosa i ust ulegają zwężeniu. Chrapanie to hałas spowodowany próbą przedostania się powietrza przez przeszkodę. Tej przypadłości nie wolno bagatelizować. Przewlekłe chrapanie:

  • zwiększa ryzyko groźnych chorób u chrapiącego,
  • zaburza sen jego bliskich.

Dlatego chrapanie trzeba leczyć. W trwałym pozbyciu się problemu pomagają specjaliści z naszej kliniki.

Koblacja na chrapanie – wskazania do zabiegu

Czy wiesz, że u wielu osób chrapanie można przypisać nieprawidłowościom w budowie podniebienia miękkiego? To obszar znajdujący się pomiędzy podniebieniem twardym a języczkiem. Nadmiernie wydłużone i/lub wiotkie podniebienie miękkie łatwiej zapada się w trakcie snu. Prowadzi to do zwężenia w gardle, utrudnień w oddychaniu i zaburzeń przepływu powietrza. Powstaje wtedy dźwięk chrapania. W takich przypadkach jedną z rekomendowanych metod leczenia jest koblacja.

Koblacja – co to

Koblacja jest techniką zabiegową z zakresu chirurgii radiofalowej. Zastosowana w obrębie podniebienia miękkiego, usztywnienia je i nadaje mu odpowiednie proporcje. Dzięki temu oddychanie podczas snu staje się łatwiejsze i zniwelowany zostaje odgłos chrapania. Koblacja podniebienia miękkiego trwa tylko około 10 minut. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Na czym polega leczenie chrapania metodą koblacji

Koblację wykonuje się przy użyciu urządzenia, które wytwarza bezpieczne fale radiowe.Działa ono w niskich temperaturach (50-80 st. C). Dzięki temu w trakcie procedury nie dochodzi do poparzeń i krwawienia. Po zabiegu nie pojawia się również obrzęk i rany. Przyspiesza to powrót pacjenta do zdrowia i odróżnia koblację od tradycyjnych operacji chirurgicznych.

6 zalet leczenia chrapania metodą koblacji  
Bezpieczeństwo i komfort
Czas trwania około 10 minut
Znieczulenie miejscowe
Nieobecność oparzeń, krwawienia, opuchlizny i ran
Szybki powrót do normalnego funkcjonowania
Wyraźna poprawa w ciągu 1-4 tygodni

Zabieg z wykorzystaniem techniki koblacji – jak przebiega

Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz znieczula gardło i podniebienie miękkie. Najpierw używa do tego sprayu. Potem wykonuje kilka małych nakłuć środkiem znieczulającym w obszarze, który będzie poddany leczeniu. Trwa to około 10 sekund.

Podczas zabiegu specjalista przykłada elektrodę do określonych miejsc podniebienia miękkiego. Dzięki temu dochodzi do ściągnięcia tkanki i utworzenia się mikroblizn. Zrosty usztywniają podniebienie miękkie i modelują jego proporcje.

Zabieg z użyciem techniki koblacji jest komfortowy. W razie potrzeby prowadzący przerywa procedurę, by pacjent mógł coś powiedzieć czy odkrztusić.

Po zabiegu i krótkiej obserwacji osoba poddana leczeniu wychodzi do domu. W sumie pobyt w placówce trwa około godziny. Potem można od razu powrócić do codziennych aktywności.

Chrapanie a koblacja – rezultaty zabiegu

Koblacja to jedna z najbardziej skutecznych małoinwazyjnych technik zabiegowych. Jej efektywność sięga ponad 90 proc. Prowadzi do wyraźnego zmniejszenia lub całkowitej eliminacji chrapania. Z powodu różnej objętość tkanki podniebienia miękkiego, u niektórych pacjentów może zaistnieć konieczność powtórzenia procedury.

Czy koblacja jest metodą dla ciebie? Pomożemy ci to potwierdzić! Jeśli masz problem z chrapaniem, już dziś skontaktuj się z MML!