Leczenie chrapania metodą Celon

Leczenie chrapania metodą Celon

Metoda Celon w leczeniu chrapania

Uporczywe chrapanie ma negatywny wpływ na sen, dzienne samopoczucie i ogólny stan zdrowia. U wielu osób jest też objawem obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). W przebiegu tej choroby podczas snu dochodzi do wielokrotnego spłycenia lub zatrzymania oddychania. Dlatego chrapanie wymaga leczenia. Specjaliści dysponują obecnie małoinwazyjnymi metodami zabiegowymi, które są skuteczne i komfortowe dla pacjentów. Zalicza się do nich technikę Celon. Sprawdź, jak wygląda leczenie z jej użyciem.

Czym jest chrapanie

Chrapanie jest dźwiękiem wynikającym z wibracji tkanek górnych dróg oddechowych. Powoduje ją częściowa niedrożność tego odcinka układu oddechowego. Może być ona konsekwencją nieprawidłowości w budowie jamy nosowej, krtani i/lub gardła. Najczęściej za chrapanie odpowiada zbyt wiotkie i rozluźnione podniebienie miękkie.

Leczenie chrapania – dlaczego jest konieczne

Nieleczone chrapanie i obturacyjny bezdech senny mają negatywny wpływ na zdrowie. Do konsekwencji OBS należą m.in.

  • zmęczenie,
  • poranne bóle głowy,
  • senność w ciągu dnia,
  • spadek koncentracji,
  • zaburzenia pamięci i sprawności intelektualnej,
  • depresja,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby serca
  • udar mózgu,
  • cukrzyca,
  • powikłania pooperacyjne.

Chrapanie nie pozostaje również bez wpływu na jakość życia bliskich osoby chrapiącej.

Metoda Celon – co to jest

Celon to nowoczesna technika zabiegowa, którą wykorzystuje się m.in. w leczeniu chrapania. Należy do metod z zakresu chirurgii radiofalowej. U pacjentów z chrapaniem czy bezdechami śródsennymi zabieg techniką Celon najczęściej dotyczy podniebienia miękkiego.

Leczenie chrapania metodą Celon – zalety

Metoda Celon leczy przyczynę chrapania. Jest techniką delikatną i bezpieczną. Zabiegi z wykorzystaniem tej metody wykonuje się ambulatoryjnie pod znieczuleniem miejscowym.

Technika jest bezkrwawa, a obszar objęty zabiegiem szybko się goi. Po krótkiej procedurze pacjent wraca do codziennych aktywności.

Skuteczność techniki wynosi ponad 90 proc. Poprawa, którą uzyskuje się w wyniku leczenia chrapania metodą Celon, jest trwała.

Na czym polega leczenie chrapania metodą Celon

Terapia metodą Celon polega na zmianie proporcji problematycznej tkanki za pomocą fal radiowych. W przypadku zbyt wiotkiego i przerośniętego podniebienia miękkiego, celem procedury jest wytworzenie w tym obszarze drobnych blizn. Prowadzi to do trwałego zmniejszenia objętości i naprężenia podniebienia.

Jak przebiega leczenie chrapania metodą Celon

Zabieg z użyciem metody Celon przypomina wizytę u stomatologa. By procedura była komfortowa, na początku specjalista znieczula obszar, który będzie poddany leczeniu.

Następnie lekarz kilkakrotnie wprowadza w obręb podniebienia miękkiego delikatną elektrodę. W konsekwencji na leczonym obszarze powstają małe zrosty, które umożliwiają jego modelowanie i nadanie mu odpowiednich proporcji. Pożądany efekt uzyskuje się dzięki przyciągnięciu tkanek podniebienia w wymiarze pionowym i poziomym oraz ich usztywnieniu. Dzięki temu w późniejszym czasie są one mniej podatne na wibrację, a więc także i na chrapanie.

W dalszej części zabiegu często wykonywane są nacięcia błony śluzowej łuków podniebiennych czy samego języczka. Specjalista wykorzystuje przy tym technikę Celon lub harmoniczną.

Cała procedura trwa 30-40 minut. Po zabiegu można wrócić do normalnego funkcjonowania w domu czy w pracy. Poprawa jest odczuwalna po kilku tygodniach.

Metoda Celon pomogła już wielu pacjentom w wyleczeniu chrapania. Umów się na wizytę, by ustalić, czy jest odpowiednia dla ciebie.