Rodzaje zabiegów

[siteorigin_widget class=”Simple_About_With_Image”][/siteorigin_widget]

Zabiegi na chrapanie i bezdech senny

Pacjenci chorzy na bezdech senny skarżą się na poranne bóle głowy i uczucie zmęczenia. Wpływa to na ich koncentrację, wydajność w pracy i zadowolenie z życia. W dodatku nieleczone chrapanie i bezdech mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych lub nasilać objawy już istniejących. Zwiększa się ryzyko chorób serca, nadciśnienia tętniczego a w skrajnych przypadkach nawet udaru mózgu i zawału serca. Z tego względu naszym pacjentom rekomendujemy małoinwazyjne zabiegi na chrapanie i bezdech senny, które nie tylko poprawią jakość życia, ale również wpłyną pozytywnie na zdrowie całego organizmu. Nie zwlekaj i popraw komfort swojego życia już dzisiaj!

Rodzaje zabiegów na bezdech senny i chrapanie

Istnieje szeroki wybór zabiegów, które eliminują problem chrapania i bezdechu sennego. Dobierane są one indywidualnie do każdego pacjenta na podstawie źródła problemu oraz cech fizycznych. Dlatego warto leczenie powierzyć specjalistom. W Centrum Medycznym MML rekomendujemy naszym pacjentom zabiegi małoinwazyjne i mniej bolesne niż klasyczne operacje chirurgiczne. Dzielimy je, ze względu na występowanie nieprawidłowości anatomicznych, na cztery grupy. Są to zabiegi w obszarze:

 • nosa – septoplastyka, zabiegi wykonywane metodą Celon i koblacji oraz korekcja małżowin nosowych laserem diodowym,
 • języka – korekcja języka metodą Celon i koblacji lub Shaver PK, zabieg REPOSE MIK, zabieg AIRVANCE,
 • podnieniebienie – korekcja podniebienia miękkiego laserem diodowym kontaktowym lub metodą Celon i koblacji, technika Pillar,
 • migdałków podniebiennych – korekcja metodą Celon i koblacji, Shaver PK lub laserem diodowym.

Septoplastyka

Septoplastyka to idealne rozwiązanie dla osób, które mają problem z krzywą przegrodą nosową. Takie skrzywienie zaburza prawidłowy przebieg powietrza w czasie oddychania i jest częstą przyczyną chrapania. Septoplastyka polega na korekcji krzywej przegrody nosowej za pomocą nowoczesnych technik endoskopowych. To metoda małoinwazyjna, opierająca się na wykonywaniu małych nacięć, dzięki czemu blizny po zabiegu są praktycznie niewidoczne. To jeden z zabiegów na chrapanie, wykonywany w trybie “chirurgii jednego dnia”, który pozwala na powrót do domu niedługo po wykonanej operacji. Charakteryzuje się szybką rekonwalescencją – pacjent już w 5-7 dobie po zabiegu może powrócić do swoich codziennych zajęć. Bardzo ważne, jeśli trzeba szybko wrócić do obowiązków domowych i służbowych.

rodzaje zabiegów na chrapanie i bezdech senny

Laser diodowy

To innowacyjna i małoinwazyjna metoda, która pozwala na leczenie chrapania i bezdechu sennego spowodowanego przez przerost małżowin nosowych, migdałków, a także przerost i nadmierną wiotkość podniebienia miękkiego. Zabieg jest krótki, w zależności od operowanego obszaru trwa około 25-40 minut. Korekcję laserem diodowym wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent może niedługo po zabiegu wrócić do domu. Jest to również metoda bezkrwawa, niewywołująca obrzęków, co pozwala na szybki powrót do codziennych aktywności.

Plastyka podniebienia miękkiego polega na zastosowaniu wiązki lasera do wytworzenia podłużnych zrostów śródtkankowych, które powodują przesunięcie oraz usztywnienie tkanek poddanych zabiegowi. Korekcja przerośniętych migdałków podniebiennych oraz małżowin nosowych opiera się na redukcji nadmiernej tkanki przy pomocy światła lasera. Według najnowszych badań oraz doświadczenia naszych lekarzy to najbardziej skuteczny zabieg, który gwarantuje satysfakcjonujący i trwały efekt.

Metoda Shaver PK

Metoda Shaver PK jest bezpiecznym zabiegiem, który umożliwia korekcję języka i migdałków podniebiennych przy pomocy noża rotującego. To unikalna i nowoczesna metoda. Pozwala na usunięcie przerośniętej tkanki przy jednoczesnym zamykaniu przylegających do niej naczyń krwionośnych. Zaletą takiego zabiegu na bezdech senny i chrapanie jest wysoka precyzja w eliminacji patologicznej tkanki, a także zminimalizowanie ryzyka krwawienia oraz szybszy okres regeneracji. Jest to szczególnie ważne w przypadku korekcji migdałków podniebiennych. Dzięki korekcji języka możliwe jest zmniejszenie jego nasady, co znacznie zwiększa tor swobodnego przepływu powietrza w drogach oddechowych.

Zabieg Repose MIK

To sprawdzona metoda, wykonywana z sukcesami w Centrum Medycznym MML od 2011 roku. Operacja polega na przesunięciu kości gnykowej oraz nasady języka w kierunku żuchwy. Gwarantuje to lepsze dotlenienie organizmu, dzięki usprawnieniu przepływu powietrza w drogach oddechowych. Zabieg wykonywany jest przez specjalistów, kiedy inne, mniej inwazyjne, metody leczenia chrapania i bezdechu sennego nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Zabieg AIRVANCE

Centrum Medyczne MML jako pierwsze w Polsce zastosowało amerykańską metodę leczenia AIRVANCE w 2012 roku. Zabieg na bezdech senny i chrapanie daje nadzieję pacjentom, u których zawiodły mniej inwazyjne metody leczenia. To nowatorskie rozwiązanie, które polega na przesunięciu nasady języka w kierunku żuchwy. Odbywa się przez jamę ustną bez uszkodzenia tkanek szyi. Dzięki temu nie pozostawia widocznych blizn, a przy tym jest bardziej przewidywalny i korzystny niż klasyczne operacje chirurgiczne. Pacjent nie wymaga rehabilitacji, a rezultaty są widoczne już następnej nocy po operacji. Zabieg AIRVANCE przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym pod kontrolą anestezjologa i trwa około godziny. Metoda AIRVANCE zalecana jest u pacjentów z chorobami układu krążenia oraz osób, przyjmujących leki obniżające krzepliwość krwi.

Technika Pillar

Technika Pillar to niezwykle efektywna metoda wykorzystywana w przypadku problemów związanych z nadmierną wiotkością podniebienia miękkiego. Polega na wprowadzeniu kilku implantów o długości 7 mm i szerokości 0,8 mm. Podczas zabiegu lekarz wszczepia przy pomocy specjalnego narzędzia od 3 do 5 implantów, które z czasem ulegają zwłóknieniu i integrują się z otaczającymi tkankami, powodując usztywnienie podniebienia miękkiego. Zabieg na chrapanie i bezdech senny wykonywany jest ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20 minut.

 

zabiegi na chrapania i bezdech senny

Operacje na bezdech senny i chrapanie

Istnieją skuteczne sposoby na chrapanie, które pozwalają je całkowicie wyeliminować i znacznie poprawić jakość i komfort życia pacjentów cierpiących na tę przypadłość. Warto pamiętać, że rodzaj zabiegu wybierany jest przez specjalistę otolaryngologa na podstawie wywiadu medycznego oraz rozbudowanej diagnostyki chrapania i bezdechu sennego. Dzięki temu pacjent ma pewność, że wybrana metoda będzie dopasowana do jego indywidualnych potrzeb, a jej skuteczność wysoka.

Jaki zabieg na chrapanie i bezdech senny w Warszawie?

Jak już wcześniej opisywaliśmy, w naszym Centrum Medycznym MML w Warszawie stosujemy wiele różnych metod leczenia i zabiegów. Wszystko zależy tak naprawdę od problemu zdrowotnego danego pacjenta. My gwarantujemy ze swojej strony, że do każdej osoby podchodzimy indywidualnie, omawiamy wszystkie dostępne zabiegi na bezdech senny i chrapanie, a następnie wybieramy najlepszą metodę. Ponadto pacjent od początku wie ile będzie kosztować leczenie, ponieważ w cenniku mamy szczegółowe informacje na temat cen poszczególnych zabiegów, konsultacji i operacji. Oferujemy możliwość rozłożenia płatności na raty.

Zabieg Celon. Jak się przygotować i jakie są zalecenia?

Uprzejmie informujemy, że dla celów prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej pracownicy recepcji Centrum Medycznego MML muszą ustalić tożsamość pacjenta w oparciu o dowód tożsamości lub dokument ze zdjęciem. Liczymy na zrozumienie z Państwa strony.

Wymagane badania laboratoryjne i konsultacje przed zabiegiem Celon

Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego ogólnego oraz badaniu laryngologicznym, jeżeli nie ma dodatkowych przeciwwskazań, jest możliwe przeprowadzanie konsultacji laryngologicznej oraz wykonanie zabiegu Celon.

Wskazania przed zabiegiem:

 • należy być na czczo przez 4 godz. przed zabiegiem,
 • 2 godz. przed zabiegiem należy zażyć 2 tabletki Nurofenu Forte lub podobnego leku (Ibuprofen, Paracetamol, Pyralgina),
 • przed zabiegiem prosimy o wypełnienie naszej ankiety dotyczącej chrapania.

Znieczulenie przy zabiegu Celon

Przy wykorzystaniu wyłącznie znieczulenia miejscowego (Xylocalinium) możliwe jest obecnie zastosowanie precyzyjnej metody leczenia zabiegowego termoterapii bipolarnej Celon/Koblacja/Pilar.

Przebieg zabiegu Celon

Jest to małoinwazyjny i bezkrwawy zabieg wykonywany ambulatoryjnie. Dzięki użyciu bipolarnej elektrody uzyskuje się unikalny efekt koagulacji niskotemperaturowej (około 80°C) falami wysokiej częstotliwości o precyzyjnie ustalanym zakresie. Zabieg ten wykonuje się po wcześniejszym miejscowym znieczuleniu podniebienia miękkiego. Następnie wprowadza się w nie kilkakrotnie specjalną końcówkę i pozostawia ją na kilka sekund.

Zabieg uzupełniany jest o korekcję podniebienia miękkiego przy użyciu techniki harmonicznej ( fal harmonicznych). Dzięki zamianie energii elektrycznej w energię mechaniczną – można precyzyjnie dokończyć modelowanie tkanek w sposób najmniej dokuczliwy dla pacjenta. Dzięki temu skuteczność zabiegów wzrasta, a pacjent czuje o wiele mniejszy dyskomfort.

Cały zabieg trwa od 20 do 40 minut.

Zalecenia po zabiegu:

 • unikanie wysiłku głosowego, gorących kąpieli, saunny przez 3 dni,
 • Zaldiar – 3 razy dziennie 1 tabletka przez 7 dni,
 • Pyralgina 0,5 g – po 7 dniach 3 x dziennie 1 tabletka przez 7 dni,
 • Aulin – saszetki 2 x 1 saszetka przez 14 dni,
 • Nanobiotic gardło – 3 x dziennie 2 dawki do gardła przez 21 dni,
 • Nanobiotic nos – 3 x dziennie 2 dawki do nosa przez 21 dni,
 • Eludril – 3 x dziennie do płukania gardła,
 • Olivo Cap gardło – 4 x dziennie.

Odżywianie po zabiegu:

 • Po upływie 1 godziny od zabiegu można spożywać posiłki.
 • Przez 14 dni należy unikać posiłków bardzo gorących, pikantnych, chipsów, frytek, napojów gazowanych, soków owocowych, kawy bez mleka oraz alkoholu.

Animacje i wideo z zabiegów

W ramach współpracy z firmą Medtronic przedstawiamy animacje z zabiegów.

Zabieg AIRvance

Zabieg Repose

Zabieg Celon na podniebieniu miękkim:

Zmniejszenie migdałków podniebiennych:

Zmniejszenie małżowiny nosowej:

Zmniejszenie nasady języka:

Technika Pillar – implanty podniebienia:

Pacjent chrapiący z bezdechem:

Dlaczego chrapiemy?

Zabieg Celon oraz technika harmoniczna: