Leczenie chrapania falami radiowymi

Leczenie chrapania falami radiowymi

Chirurgia radiofalowa należy do najnowszych metod leczenia chrapania. Charakteryzuje ją wysoka skuteczność (90 proc.) i minimalna inwazyjność. Dlatego jest to obecnie jedno z podstawowych narzędzi w walce z chrapaniem. Zabiegi z użyciem fal radiowych (techniką koblacji i Celon) wykonywane są także w naszym centrum. Sprawdź, na czym polegają. 

Chrapanie – co to jest

Chrapanie to dźwięk, który pojawia się, gdy powietrze przepływa przez rozluźnione tkanki w gardle, powodując ich wibracje podczas oddychania. Prawie każdy z nas chrapie od czasu do czasu. Jednak u niektórych to nagminny problem. W części przypadków dolegliwość jest objawem poważnej choroby – obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). Nieleczony OBS może być m.in. przyczyną chorób serca. Dlatego z uporczywym chrapaniem trzeba iść do specjalisty.

Przyczyny chrapania

Czy wiesz, że chrapanie jest wynikiem nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych? Mogą one występować w obrębie nosa, gardła lub w obu tych miejscach. Najczęściej winę za chrapanie ponosi zbyt wiotkie i wydłużone podniebienie miękkie. 

Chirurgia radiofalowa – czego dotyczy

W zależności od zdiagnozowanej przyczyny chrapania zabieg z wykorzystaniem fal radiowych może obejmować:

  • podniebienie,
  • język,
  • migdałki podniebienne,
  • języczek,
  • nos.

Na czym polega leczenie chrapania falami radiowymi

Zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych przypominają wizytę u stomatologa. Są wykonywane w gabinecie lekarskim przy znieczuleniu miejscowym.

Procedura polega na wprowadzeniu w tkankę problemowego obszaru (np. podniebienia miękkiego) cieniutkiej elektrody. Płyną przez nią fale radiowe o wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze. W wyniku zabiegu w miejscach poddanych leczeniu powstają mikroblizny. Prowadzi to do twardnienia, modelowania i kurczenia się tkanki. Konsekwencją jest udrożnienie dróg oddechowych i wyeliminowanie problemów powodujących chrapanie.

Cały zabieg trwa 20-40 minut. Po jego zakończeniu można powrócić do domu czy pracy.

Leczenie chrapania falami radiowymi – czy boli

Zabiegi chirurgii radiofalowej są bezbolesne. Przed rozpoczęciem procedury specjalista znieczula  obszar poddawany leczeniu sprayem i środkiem we wstrzyknięciach. Po zabiegu pacjenci odczuwają niewielki dyskomfort, który można złagodzić przy użyciu leków przeciwbólowych. Proces gojenia trwa do kilku tygodni.

Fale radiowe – czy są bezpieczne

Leczenie chrapania falami radiowymi jest bezpieczne, dobrze tolerowane i komfortowe. Nie powoduje oparzeń, krwawienia, opuchlizny czy ran. Zastosowanie elektrody bipolarnej, której używa się podczas zabiegu techniką Celon, dodatkowo chroni delikatne narządy głowy i szyi pacjenta przed przepływem prądu. Metoda daje przy tym doskonałe rezultaty.

Dokucza ci chrapanie? Jeśli chcesz skutecznie rozwiązać ten problem, zgłoś się do nas!