Ponad 60% Polaków chrapie, a blisko 40% po przebudzeniu odczuwa zmęczenie
– wynika z ogólnopolskiego raportu „Czy Polacy chrapią?” przeprowadzonego przez Centrum Medyczne MML i Medicover. Wyniki badania zaprezentowano z okazji Światowego Dnia Snu.
Centrum Medyczne MML we współpracy z Medicover po raz kolejny zapytało Polaków o to, jak im się śpi. Badanie, w którym wzięło dział ponad 1000 osób w wieku 35 – 65 lat, przeprowadzono na przełomie lutego i marca na terenie całej Polski.
Polska chrapiąca
Większość ankietowanych – ponad 60% – przynajmniej raz usłyszała od kogoś, że chrapie. Najczęściej problem ten dotyczył mężczyzn (67% mężczyzn, 55% kobiet), którzy ukończyli 55 lat (65%). Coraz częściej też sami zwracamy uwagę na to, że ktoś inny zakłóca nasz sen, co potwierdziło aż 89% osób. To o 3 procent więcej niż w analogicznym badaniu z 2018 roku. Respondenci jako „źródło” chrapania najczęściej wskazywali współmałżonków/partnerów (60%), rzadziej – rodziców (14%) i dzieci (8%).
Zaburzenia oddychania podczas snu są w Polsce wciąż dużym problemem. Niestety, co wiemy z praktyki, nadal są one przez pacjentów lekceważone. Zupełnie niesłusznie, gdyż chrapanie może być objawem groźnej choroby – obturacyjnego bezdechu śródsennego
– komentuje wyniki badania dr hab. n. med. Michał Michalik, ekspert ds. diagnostyki i leczenia zaburzeń oddychania podczas snu oraz założyciel Centrum Medycznego MML.















Niewyspani kierowcy
Chrapanie i zaburzenia oddychania mają też wpływ na nasz i innych komfort życia. Według raportu aż 37% z nas nie wypoczywa podczas snu. Powoduje to obniżenie nastroju i koncentracji, m.in. podczas prowadzenia auta. Takie problemy zauważyło u siebie prawie 70% respondentów. Co piąty przyznał, że odczuwa senność podczas prowadzenia samochodu często lub bardzo często. Mimo to spada świadomość Polaków o dostępnych sposobach leczenia chrapania (od 2018 r. spadek o 15 procent).
Zdrowy sen jest ważnym czynnikiem zapobiegania szeregu poważnych chorób, jak cukrzyca, choroby układu krążenia czy depresji. Dostępne dziś zabiegowe metody leczenia chrapania są małoinwazyjne i komfortowe dla pacjenta
– mówi ekspert MML.
Światowy Dzień Snu
Wyniki raportu „Czy Polacy chrapią?” ogłoszono w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Snu. World Sleep Day ustanowiono w 2008 r., by zwrócić uwagę międzynarodowej społeczności na zaburzenia snu. Święto jest obchodzone w piątek poprzedzający wiosenną równonoc. W 2023 roku wypada 17 marca i odbywa się pod hasłem: „Sen jest niezbędny dla zdrowia”.
Centrum medyczne MML co roku jest partnerem wydarzenia i organizuje szereg aktywności mających na celu propagowanie zdrowego snu. W tym roku w ramach Światowego Dnia Snu, 18 marca CM MML organizuje Białą Sobotę. Na hasło „Zdrowy Sen” można m.in. wykonać bezpłatne konsultacje w zakresie bezdechów sennych i chrapania.
