Metoda Celon w leczeniu chrapania
Uporczywe chrapanie ma negatywny wpływ na sen, dzienne samopoczucie i ogólny stan zdrowia. U wielu osób jest też objawem obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). W przebiegu tej choroby podczas snu dochodzi do wielokrotnego spłycenia lub zatrzymania oddychania. Dlatego chrapanie wymaga leczenia. Specjaliści dysponują obecnie małoinwazyjnymi metodami zabiegowymi, które są skuteczne i komfortowe dla pacjentów. Zalicza się do nich technikę Celon. Sprawdź, jak wygląda leczenie z jej użyciem.
Czym jest chrapanie
Chrapanie jest dźwiękiem wynikającym z wibracji tkanek górnych dróg oddechowych. Powoduje ją częściowa niedrożność tego odcinka układu oddechowego. Może być ona konsekwencją nieprawidłowości w budowie jamy nosowej, krtani i/lub gardła. Najczęściej za chrapanie odpowiada zbyt wiotkie i rozluźnione podniebienie miękkie.
Leczenie chrapania – dlaczego jest konieczne
Nieleczone chrapanie i obturacyjny bezdech senny mają negatywny wpływ na zdrowie. Do konsekwencji OBS należą m.in.
- zmęczenie,
- poranne bóle głowy,
- senność w ciągu dnia,
- spadek koncentracji,
- zaburzenia pamięci i sprawności intelektualnej,
- depresja,
- nadciśnienie tętnicze,
- choroby serca
- udar mózgu,
- cukrzyca,
- powikłania pooperacyjne.
Chrapanie nie pozostaje również bez wpływu na jakość życia bliskich osoby chrapiącej.
Metoda Celon – co to jest
Celon to nowoczesna technika zabiegowa, którą wykorzystuje się m.in. w leczeniu chrapania. Należy do metod z zakresu chirurgii radiofalowej. U pacjentów z chrapaniem czy bezdechami śródsennymi zabieg techniką Celon najczęściej dotyczy podniebienia miękkiego.
Leczenie chrapania metodą Celon – zalety
Metoda Celon leczy przyczynę chrapania. Jest techniką delikatną i bezpieczną. Zabiegi z wykorzystaniem tej metody wykonuje się ambulatoryjnie pod znieczuleniem miejscowym.
Technika jest bezkrwawa, a obszar objęty zabiegiem szybko się goi. Po krótkiej procedurze pacjent wraca do codziennych aktywności.
Skuteczność techniki wynosi ponad 90 proc. Poprawa, którą uzyskuje się w wyniku leczenia chrapania metodą Celon, jest trwała.
Na czym polega leczenie chrapania metodą Celon
Terapia metodą Celon polega na zmianie proporcji problematycznej tkanki za pomocą fal radiowych. W przypadku zbyt wiotkiego i przerośniętego podniebienia miękkiego, celem procedury jest wytworzenie w tym obszarze drobnych blizn. Prowadzi to do trwałego zmniejszenia objętości i naprężenia podniebienia.
Jak przebiega leczenie chrapania metodą Celon
Zabieg z użyciem metody Celon przypomina wizytę u stomatologa. By procedura była komfortowa, na początku specjalista znieczula obszar, który będzie poddany leczeniu.
Następnie lekarz kilkakrotnie wprowadza w obręb podniebienia miękkiego delikatną elektrodę. W konsekwencji na leczonym obszarze powstają małe zrosty, które umożliwiają jego modelowanie i nadanie mu odpowiednich proporcji. Pożądany efekt uzyskuje się dzięki przyciągnięciu tkanek podniebienia w wymiarze pionowym i poziomym oraz ich usztywnieniu. Dzięki temu w późniejszym czasie są one mniej podatne na wibrację, a więc także i na chrapanie.
W dalszej części zabiegu często wykonywane są nacięcia błony śluzowej łuków podniebiennych czy samego języczka. Specjalista wykorzystuje przy tym technikę Celon lub harmoniczną.
Cała procedura trwa 30-40 minut. Po zabiegu można wrócić do normalnego funkcjonowania w domu czy w pracy. Poprawa jest odczuwalna po kilku tygodniach.
Metoda Celon pomogła już wielu pacjentom w wyleczeniu chrapania. Umów się na wizytę, by ustalić, czy jest odpowiednia dla ciebie.