Dr n. med. Michał Michalik
Masz problemy z chrapaniem?
Umów się na konsultacje w najlepszej klinice leczącej z chrapania.
Pytania
Czym jest chrapanie?
W czasie snu, przy ułożeniu ciała na plecach, język cofa się, usta otwierają i dochodzi do zwężenia kanału nosogardła i gardła. To sprawia, że powietrze przeciska się trudniej do płuc i wirując, wywołuje charakterystyczny efekt akustyczny. Głośność chrapania może dochodzić do 70 decybeli – to tyle co dźwięk wywoływany przez młot pneumatyczny lub pracujący traktor!
Chrapanie to najczęstsza dolegliwość występująca w czasie snu i zarazem najważniejszy czynnik zakłócający sen. Wywołuje stres u osoby chrapiącej oraz pozostałych domowników, rodząc szereg, niekiedy poważnych, napięć.
Kto najczęściej chrapie?
Statystycznie częściej chrapią mężczyźni. Szacuje się, że chrapie około 70% z nich. Oznacza to, że w Polsce problem ten dotyczy co najmniej 8 milionów dorosłych ludzi.
Czy chrapanie jest niezdrowe?
Tak, chrapanie jest zdecydowania niezdrowe. To istotny problem medyczny, który przyczynia się do pogorszenia zdrowia i jakość życia pacjenta. Następstwem chrapania jest gorsze dotlenienie organizmu. Osoba chrapiąca po przebudzeniu odczuwa bóle głowy, ogólne osłabienie, przygnębienie i zmęczenie. Po dłuższym czasie chrapanie może być przyczyną kłopotów z koncentracją i zapamiętywaniem, senności w ciągu dnia, osłabienia libido, depresji, obniżenia wydajności pracy i zwiększenia ryzyka wypadków. Może także przyczynić się do zaburzeń ze strony układu krążenia, takich jak: nadciśnienie tętnicze, przerost prawej komory serca i inne. Chrapanie może być początkiem wielu groźnych chorób. Dlatego też nie należy go lekceważyć, ale zgłosić się do lekarza specjalisty – zwłaszcza jeśli chrapaniu towarzyszą chwilowe przerwy w oddychaniu.
Czy można skutecznie wyeliminować przyczyny chrapania?
Tak. Zastosowanie przełomowego systemu leczenia RFITT: Energia bipolarna Celon pozwala skorygować zaburzenia, które wywołują chrapanie – zwykle wystarczy do tego jeden zabieg. Metoda Celon umożliwia nie tylko skuteczne, ale i łagodne usunięcie przyczyn chrapania. Może być również stosowana w leczeniu Obturacyjnego Bezdechu Podczas Snu.
Jakie są wskazania do użycia techniki Celon w laryngologii?
- przerost nasady języka,
- przerost języczka,
- nadmiernie wiotkie i wydłużone podniebienie miękkie,
- przerost i obrzęk małżowin nosowych (naczynioruchowy nieżyt nosa),
- przerost migdałków podniebiennych,
Na czym polega zabieg przeprowadzany metodą Celon?
Jest to mało inwazyjny i bezkrwawy zabieg wykonywany ambulatoryjnie. Dzięki użyciu bipolarnej elektrody uzyskuje się unikalny efekt koagulacji niskotemperaturowej (około 80°C) falami wysokiej częstotliwości o precyzyjnie ustalanym zakresie. Zabieg ten wykonuje się po wcześniejszym miejscowym znieczuleniu podniebienia miękkiego. Cały zabieg trwa od 20 do 40 minut, a po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu lub pracy.
Czy metoda Celon jest bezpieczna?
Tak. Dzięki śródmiąższowej formie terapii powierzchnia narządu pozostaje nietknięta, a znieczulenie lokalne powoduje, że dyskomfort pacjenta jest minimalny. Optymalna koagulacja zapewnia brak krwawienia. Co więcej, dzięki zastosowaniu elektrody bipolarnej, w trakcie zabiegu pacjent nie jest narażony na przepływ prądu przez delikatne narządy głowy i szyi.
Czy zabieg jest kłopotliwy?
Nie. Zastosowanie techniki Celon gwarantuje maksymalny komfort pacjenta. To kolejny atut tej metody. Zabieg jest krótki, a po około 1 godzinie pacjent może powrócić do codziennych czynności (dom, praca, itd.). Uczucie dyskomfortu i ból w okresie po zabiegu są nieznaczne, trwają 2-4 dni i można je łatwo wyeliminować używając powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych. Proces gojenia trwa ok 4-5 tygodni.
Gdzie są przeprowadzane zabiegi likwidujące chrapanie metodą Celon?
Zabiegi wykonywane są w Klinice MML w Warszawie przez dr Michała Michalika i zespół lekarzy- specjalistów z dziedziny otolaryngologii.