Leczenie zespołu bezdechu sennego

MML partnerem World Sleep Day 2022

Życie w pośpiechu, natłok obowiązków, chroniczny stres – wszystko to sprawia, że człowiek XXI wieku ma problemy ze snem. Niestety jak pokazują statystyki, problem zaburzeń snu dotyka nawet 45% populacji. Dlatego ustanowiono Światowy Dzień Snu (World Sleep Day), który organizowany jest przez Komitet Światowego Dnia Snu, należący do Światowego Stowarzyszenia Medycyny Snu (World Association of Sleep Medicine WASM). CM MML jako wiodąca placówka leczenia zaburzeń podczas snu posiada afiliację Stowarzyszenia WASM.

W tym roku, 18.03.2022 obchodzimy go po raz piętnasty, a jego hasłem przewodnim jest „Dobry sen, zdrowy umysł, szczęśliwy świat”. Celem corocznego wydarzenia jest nie tylko docenienie roli snu w życiu człowieka, ale przede wszystkim promowanie korzyści wynikających z prawidłowego i zdrowego snu oraz poszerzenie świadomości o zaburzeniach snu i wiążących się z nimi obciążeniami zdrowotnymi i społecznymi. Trzy fundamentalne elementy, składające się na prawidłową jakość snu to:

1. Czas trwania: powinien być dość długi, aby człowiek czuł się wypoczęty
i zregenerowany następnego dnia.
2. Ciągłość: sen powinien być nieprzerwany
3. Głębokość: tylko głęboki sen daje wypoczynek

Jeżeli dochodzi do stałych zaburzeń wymienionych czynników zwiększa się ryzyko chorób. Kiedy dodatkowo podczas snu pojawia się bezdech, w organizmie człowieka znacząco spada poziom tlenu, co skutkuje nieuświadomionymi, licznymi wybudzeniami. Niedobór tlenu to sygnał alarmowy dla naszego organizmu. Do walki o przetrwanie mobilizowane są wszystkie układy naszego organizmu – sercowo-naczyniowy, oddechowy i endokrynny. Do niektórych narządów dociera mniej krwi niosącej tlen, aby ochronić mózg przed niebezpiecznym niedotlenieniem. Nie pozostaje to bez wpływu na zdrowie całego organizmu. Takie sytuacje sprzyjają rozwojom nadciśnienia tętniczego, a także zawałom serca i udarom mózgu.
Zaburzenia snu powodują uczucie zmęczenia, problemy z pamięcią, obniżenie jakości życia.

Bezdech śródsenny nie pozwala pacjentom na zdrowy sen, a w konsekwencji na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. W tej sytuacji konieczne jest leczenie zaburzeń oddychania w czasie snu. Należy pamiętać, iż większość zaburzeń można zapobiegać bądź je leczyć, jednak obecnie mniej niż 1/3 chorych szuka pomocy u psychoterapeutów oraz lekarzy specjalistów.
Placówką mającą doświadczenie w leczeniu zaburzeń oddychania podczas snu jest Centrum Leczenia Chrapania i Bezdechu – Snoring Center przy Centrum Medycznym MML, gdzie stosuje się najnowsze i najmniej inwazyjne techniki leczenia.

Dla pacjentów, którzy chcą skorzystać z porad naszych specjalistów, 18.03.2022 organizujemy  konsultacje z zakresu bezdechu i chrapania. Zapisy przyjmujemy pod numerem telefonu 22 406 54 22 lub bezpośrednio w recepcji CM MML. Dodatkowo w tym dniu oferujemy zniżkę 10 % na konsultację i  20% na diagnostykę związana z ww. dolegliwościami. Podczas zapisu prosimy o podanie hasła „ŚWIATOWY DZIEŃ SNU”.