Chrapanie powoduje więcej szkód niż tylko budzenie partnera w nocy
Chrapanie powoduje więcej szkód niż tylko budzenie partnera w nocy. Możesz pomyśleć o chrapaniu jako czasem irytującym lub żenującym dodatku do snu. Ale zanim potraktujesz chrapanie jak coś normalnego, rozważ to: Ludzie, których chrapanie jest spowodowane przez ciężki bezdech senny mają o 40 procent większe szanse na przedwczesny zgon niż ich rówieśnicy. Dzieje się tak dlatego, że zaburzenie snu wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi, od chorób serca po depresję.
Jeśli wiesz, że masz bezdech senny lub chrapiesz, poznaj 11 dolegliwości, które mogą Ci zagrażać.
UDAR
Analiza danych wykazała, że intensywność chrapania była związana z ryzykiem miażdżycowego zwężenia tętnic szyjnych i w rezultacie udarem. Mówiąc krótko, im głośniej i dłużej chrapiesz każdej nocy, tym większe jest twoje ryzyko udaru. Zadbaj o siebie, zwłaszcza jeśli współmałżonek mówi, że twój oddech zatrzymuje się we śnie (oznaka bezdechu sennego) lub jeśli masz inne problemy zdrowotne, takie jak wysokie ciśnienie krwi.
CHOROBA SERCA
Bezdech senny jest związany z problemami sercowo-naczyniowymi takimi jak wysokie ciśnienie krwi i choroba wieńcowa i może prowadzić do zawału serca. Dane sugerują, że osoby z bezdechem sennym są dwukrotnie bardziej narażone na wystąpienie zarówno chorób niezakończonych zgonem, jak i śmiertelnych zawałów serca. Badania kliniczne wykazały również, że leczenie bezdechu sennego zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca.
ARYTMIE
Osoby z długotrwałym chrapaniem lub bezdechem sennym narażone są na ryzyko nieregularnego rytmu serca lub arytmii. Naukowcy odkryli, że osoby z bezdechem sennym częściej cierpią na migotanie przedsionków – najczęstszy rodzaj arytmii.
WYPADKI
Jest to jedno z poważniejszych zagrożeń związanych z brakiem snu, a wynikającym z chrapania lub bezdechu sennego. Senność w ciągu dnia może być tak intensywna, że naraża ciebie i ludzi wokół ciebie na ryzyko kolizji drogowej spowodowanej zaśnięciem, podczas prowadzenia samochodu.
PROBLEMY ZE ZDROWIEM PSYCHICZNYM
Bezdech senny może wpływać niekorzystnie na samopoczucie psychiczne, prowadząc do problemów psychicznych od braku snu do poważnej depresji. W rzeczywistości związek między bezdechem sennym, chrapaniem i depresją jest dobrze znany. Ostatnie badanie wykazało, że im częściej osoba odczuwa senność w ciągu dnia, tym większe są ich szanse na łagodną depresję lub objawy lękowe.
BÓL GŁOWY
Czy często budzisz się z bólem głowy? Naukowcy jakiś czas temu odkryli związek między częstymi porannymi bólami głowy a zaburzeniami snu, w tym bezsennością i bezdechem sennym. Nic dziwnego, że chrapiący z częstymi bólami głowy wykazywali niższą jakość życia niż ci, których głowy nie bolą.
NYKTURIA
Wstawanie do łazienki dwa lub więcej razy w ciągu nocy to stan zwany nykturią. Dla niektórych osób związany jest on z utratą kontroli nad pęcherzem. Jest to również związane z chrapaniem u mężczyzn i kobiet. Badania sugerują, że mężczyźni w wieku powyżej 55 lat, którzy budzą się często w celu oddania moczu, mogą mieć zarówno łagodne powiększenie prostaty, jak i obturacyjny bezdech senny. Inne badanie wykazało silny związek między tymi dwoma zjawiskami.
ZABURZENIA LIBIDO
Wielu ludzi jest tak zmęczonych chrapaniem, że nie pragną intymnych relacji ze swoim współmałżonkiem. Leczenie zaburzeń snu może zwiększyć libido i satysfakcję z kontaktów intymnych.
CHRAPANIE W CIAŻY
Chrapanie podczas ostatniego trymestru ciąży jest zwykle spowodowane przybieraniem na wadze. Niepokój jednak polega na tym, że chrapaniu towarzyszy również zwiększone ryzyko powikłań okołoporodowych i zaburzeń w prawidłowym rozwoju płodu. Kobiety, które głośno chrapią w czasie ciąży, powinny porozmawiać z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem.
CHRAPANIA A NADWAGA
Połowa osób z nadwagą również ma bezdech senny. Częściowo wynika to z dodatkowego ciężaru, klatki piersiowej i szyi, co utrudnia oddychanie w nocy. Dobrą wiadomością jest to, że utrata wagi poprawia objawy związane z zaburzeniami snu. Jeśli masz nadwagę, a twój współmałżonek lub inni członkowie rodziny zwracają uwagę że chrapiesz, porozmawiaj ze swoim lekarzem o skierowaniu do specjalisty ds. snu. Otyłość jest samodzielnym czynnikiem ryzyka przedwczesnego zgonu i szeregu powikłań, w połączeniu z chrapaniem może stanowić jeszcze większe ryzyko dla twego zdrowia i życia.