Przyczyny chrapania

zespół Centrum Medycznego MML

Praktycznie każdy z nas miał w swoim życiu do czynienia z osobą, która chrapie. A może i my sami chrapiemy, choć często wstydzimy się do tego przyznać? Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym dlaczego tak się dzieje, że podczas snu wydajemy dziwne i meczące dla otoczenia odgłosy? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania oraz rozwiać wątpliwości dotyczące chrapania. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury.

Dlaczego chrapiemy?

Co istotne? Aby poprawnie zrozumieć przyczyny chrapania, należy zrozumieć najpierw czym właściwie jest owe chrapanie. Należy jasno podkreślić, iż nie jest to ani choroba, ani dolegliwość! To jedynie objaw, który sygnalizuje, że nasze drogi oddechowe są niedrożne. Zadajesz sobie pytanie- dlaczego najczęściej chrapie się w nocy? Powinieneś wiedzieć, że to właśnie w trakcie snu mięśnie odpowiedzialne za układ oddechowy ulegają wiotczeniu. Wygląda to następująco: między tylną częścią gardzieli a nasadą języka pozostaje tylko wąska szczelina, która pozwala na oddychanie osobie śpiącej. W sytuacji, kiedy układ oddechowy jest niedrożny, przepływające powietrze powoduje drgania tkanek miękkich gardła i krtani.
To właśnie wtedy pojawia się specyficzny odgłos chrapania, który niestety jest bardzo uciążliwy dla bliskich, a nawet potrafi obudzić chrapiącą osobę. Co ciekawe, głośność chrapania może sięgać aż 80 decybeli!

Najczęstsze przyczyny chrapania

Czy wiesz, że chrapanie może pojawiać się okresowo np. po spożyciu alkoholu bądź w trakcie infekcji- jednak są to sytuacje, które nie powinny budzić niepokoju. Z kolei poważnym sygnałem alarmowym powinno być częste chrapanie, któremu towarzyszą bezdechy senne! Wśród najczęstszych przyczyn chrapania wyróżniamy m. in.:

  • Rozluźnienie struktur miękkich gardła (pojawiające się drgania powodują powstanie charakterystycznego dźwięku)
  • Otyłość
  • Wiotkość tkanek gardła
  • Przewlekłe upośledzenie drożności nosa- głównym winowajcą jest zazwyczaj przewlekłe zapalenie zatok lub skrzywienie przegrody nosowej
  • Przerost migdałków gardłowych
  • Nadużywanie alkoholu i palenie papierosów, ponieważ są to bowiem używki, które powodują wiotczenie i zapadanie się mięśni
  • Wady w budowie żuchwy
  • Stosowanie leków, które powodują zwiotczenie miękkich tkanek
  • Obturacyjny bezdech senny
  • Alergie

Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny, dlatego u niektórych precyzyjne zlokalizowanie powodu chrapania przychodzi z łatwością, natomiast u innych nie można odnaleźć tej przyczyny. Mimo tego, w żadnym wypadku nie należy bagatelizować chrapania! Jest ono nie tylko uciążliwe dla otoczenia, ale może także sygnalizować, że z naszym układem oddechowym dzieje się coś złego! Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty- doświadczeni lekarze MML zawsze i chętnie służą pomocą.

Chrapanie a OBPS

OBPS, czyli obturacyjny bezdech senny to choroba, której główną istotą jest częste powtarzanie się tzw. epizodów bezdechów. Prościej mówiąc chodzi o zatrzymanie oddechu na około 10 sekund i/ lub spłycenie oddechu do poniżej 50% w stosunku do normy. Co ważne? Wszystko odbywa się mimo prawidłowej pracy mięśni oddechowych. Obturacyjnym bezdechom sennym towarzyszy chrapanie. Znaczną większość chorych na bezdech senny stanowią osoby z nadwagą. Warto dodać, iż na OBPS zdecydowanie częściej chorują mężczyźni, co stanowi główną przyczynę chrapania u mężczyzn.

Dlaczego chrapanie trzeba leczyć?

Chrapanie jest przede wszystkim wyrazem nieodpowiedniego przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Co więcej? Osoba chrapiąca otrzymuje mniej tlenu, co z kolei przyczynia się do niewłaściwej regeneracji organizmu i nieefektywnego wypoczynku podczas snu. U osób przewlekle chrapiących często obserwuje się takie skutki jak m. in.: ciągłe zmęczenie, bóle głowy, niewysypianie się, brak koncentracji czy uczucie senności w ciągu dnia. Pogorszeniu ulega także ich kondycja fizyczna i psychiczna, a tym samym wydajność w pracy. Niestety osłabienie koncentracji i niewyspanie często przyczynia się do wypadków samochodowych.

Ważne! Częste chrapanie może oznaczać, że w organizmie pojawiła się patologia, która upośledza prawidłowy przepływ powietrza. Nie zaleca się bagatelizowania tego problemu- konieczna jest kompleksowa diagnostyka. Centrum Medyczne MML oferuje profesjonalne leczenie w celu wyeliminowania chrapania. Zapraszamy.