Chrapanie - do jakiego udać się lekarza

Jaki lekarz zajmuje się leczeniem chrapania i bezdechu?

zespół Centrum Medycznego MML

Chrapanie może być objawem groźnej choroby zwanej bezdechem sennym. Do jakiego lekarza należy się udać, jeśli zaobserwujemy u siebie taką uciążliwą przypadłość?

Co to jest chrapanie?

Chrapanie jest oznaką nieprawidłowego przepływu powietrza przez gardło. Pojawia się ono w czasie snu, kiedy wiotczeje mięśniówka i tylna część gardzieli opada, dotykając nasady języka. Nie wszyscy zapewne wiedzą, że osoby zdrowe posiadają między gardzielą a języczkiem szczelinę, która pozwala im na swobodne oddychanie. Zdarza się, że z powodu nieco odmiennej budowy anatomicznej, ta szczelina zatyka się, powodując niedrożność dróg oddechowych, problemy z pobieraniem powietrza i wzrastanie stężenia dwutlenku węgla we krwi. Ośrodek oddechowy, umiejscowiony w mózgu, uruchamia w takiej sytuacji mięśnie oddechowe i właśnie wtedy człowiek zaczyna chrapać.

Kto jest najbardziej narażony na bezdech senny?

O bezdechu świadczą cykliczne przerwy w oddychaniu trwające co najmniej 10 sekund powodujące niedotlenienie organizmu, których może być nawet kilkadziesiąt w ciągu godziny. OBS diagnozuje się na ogół u osób z nadmiernie długim języczkiem, wydłużonym podniebieniem miękkim albo skrzywioną przegrodą nosową. Istotnym czynnikiem występowania tego schorzenia jest także nadwaga, ponieważ na występowanie epizodów bezdechu wpływa w znacznym stopniu przerost tkanki tłuszczowej okolic szyi. Duże znaczenie w przypadku występowania OBS ma również wiek, płeć, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu oraz schorzenia hormonalne.

Do jakiego lekarza należy się udać przy problemach z chrapaniem?

Aby rozpocząć leczenie przyczyn chrapania, najlepiej jest zgłosić się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, który ostatecznie po zebraniu wywiadu decyduje, do jakiego specjalisty należy się zgłosić w następnej kolejności. Internista albo lekarz rodzinny, zapyta o wszystkie zaobserwowane objawy, przebyte choroby oraz przyjmowane leki. Da on także skierowania na wizytę do właściwego specjalisty. Prawdopodobnie będzie nim otolaryngolog zwany popularnie laryngologiem, który zajmuje się leczeniem problemów związanych z chorobami nosa i gardła.

Jednakże, osobą która zajmuje się leczeniem chorób płuc oraz układu oddechowego jest lekarz pulmonolog i niewykluczone, że to on okaże się właściwym lekarzem przy podejrzeniu bezdechu sennego i kłopotach z chrapaniem.

Innym specjalistą, który zajmuje się problemami takimi jak bezdech senny, bezsenność, jet lag czy chodzenie we śnie jest lekarz medycyny snu. Być może, to do niego będzie trzeba się udać, aby pozbyć się kłopotów z chrapaniem. Czasami do diagnozy niezbędna jest również konsultacja z neurologiem.

Lekarz od bezdechu sennego

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować bezdech senny?

Podstawowym badaniem na bezdech senny jest polisomnografia. Przy pomocy umieszczonych na ciele śpiącego czujników i elektrod badanie to sprawdza m.in.obecność chrapania, nasycenie krwi tlenem, aktywność mózgu, a także zlicza ilość epizodów spłycenia i zatrzymania oddechu typu obturacyjnego.

Do zdiagnozowania OBS służy również poligrafia, która mierzy m.in. ruchy klatki piersiowej podczas oddychania, przepływ powietrza przez drogi oddechowe oraz poziom utlenowania krwi. Ponadto, można wykonać również badania EEG i EOG w celu sprawdzenia czy pacjent śpi i w jakiej znajduje się fazie snu. Pozwalają one także określić stopień zaawansowania choroby.