Co zrobić, żeby nie chrapać

Metody, aby przestać chrapać 

zespół Centrum Medycznego MML

Prawie połowie osób przydarza się sporadyczne chrapanie. Tendencja ta, nasila się z wiekiem. W młodym wieku, poniżej 30 roku życia, chrapie 25 proc mężczyzn i 5 proc.kobiet, podczas gdy w wieku 60 lat dotyczy to już tylko 60 proc. mężczyzn i 40 proc. kobiet. Według danych, chrapie ok. 8 mln Polaków. Średnio, regularnie chrapie około. 40 proc. mężczyzn i  20 proc. kobiet. Większość z chrapiących osób, wydaje głośne dźwięki tylko w pewnym ułożeniu ciała, inni chrapią zawsze i w każdej pozycji. Warto dowiedzieć się, jaki jest Twój powód chrapania. Być może, któraś z wspomnianych metod okaże się skuteczna.

Czym jest chrapanie?

Chrapanie polega na wydawaniu, najczęściej podczas wdechu, ale również i w czasie wydechu, dźwięku podobnego do charczenia. Jego powodem, jest drganie i trzepotanie zwiotczałego podniebienia miękkiego, w czasie snu. W większości przypadków, chrapanie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, o ile nie towarzyszą mu przerwy w oddychaniu, zwane inaczej bezdechami. Do chrapania, przyczyniają się trudności w przepływie powietrza przez drogi oddechowe, które powodują drgania podniebienia i języczka. Mogą  one wynikać z wielu przyczyn: zapchanego nosa, otyłości lub osłabienia mięśniówki gardła. Natężenie chrapania zależy od głębokości snu. Czym jest on głębszy, tym bardziej  mięśnie wiotczeją i  tym głośniej człowiek chrapie.

Zwykle pochrapywanie nie stanowi groźnego objawu chorobowego – jego powodem może być zmęczenie lub spanie w nieprawidłowej pozycji. Zdarza się też ono, osobom palącym albo po spożyciu alkoholu.

Jak przestać chrapać?

Jeżeli chrapanie nie jest powodem poważniejszego schorzenia, istnieje na nie kilka skutecznych sposobów. Przed pojawieniem się u lekarza, warto spróbować najpierw zmienić kilka swoich nawyków, które mogą mieć wpływ na tą niemiłą przypadłość.

Jak nawilżyć drogi oddechowe?

Chrapanie często pojawia się  gdy błona śluzowa jamy ustnej i gardła jest przesuszona, stąd bardzo istotne jest  nawilżanie organizmu. Dlatego też, należy zwrócić uwagę na to, aby regularnie pić wodę, Warto też pamiętać o szklance wody, wypijanej zawsze przed snem. Dobrym pomysłem, jest również nawilżanie śluzówki nosa  za pomocą soli morskiej w sprayu.

Co na chrapanie podczas infekcji?

Podczas nabytej infekcji wirusowej, należy dbać o oczyszczanie nosa, a w przypadku kataru stosować krople do nosa, i inhalacje. Jeśli powodem katarów jest  alergia, trzeba pamiętać o częstej  zmianie pościeli, gdyż kurz podrażnia błony śluzowe w nosie i powoduje spanie z otwartymi ustami, wpływające na wydawanie nieprzyjemnych odgłosów.

Chrapanie w okresie podatności organizmu na przeziębienia, może być spowodowane niedrożnością dróg oddechowych. Jego przyczyną, może być katar, zapalenie zatok czy powiększone migdałki. Właściwe wyleczenie infekcji powinno pomóc.

Jaka pozycja jest najlepsza, by nie chrapać?

Chrapanie  jest często konsekwencją niewłaściwej pozycji w czasie snu. Leżenie na plecach powoduje cofanie się języka, które jest przyczyną otwarcia ust i zwężenia kanału nosogardzieli. Dlatego dla osób chrapiących, niezmiernie ważne jest zasypianie na boku. Również, na jakość snu wpłynie dobry materac. Podłożenie pod nogi łóżka przy wezgłowiu podpórki tak, by łóżko było nieznacznie pochylone, a głowa znajdowała się wyżej, również zapobiec może chrapaniu. Wpłynie na to także właściwa poduszka, gdyż ważne jest aby spać płasko, ponieważ przy wysokim położeniu, drogi oddechowe się zwężają. Prawidłowe podparcie głowy, szyi i kręgosłupa nie tylko obniży możliwość chrapania, ale także wpłynie na zdrowy odpoczynek.

Dobrze  działa też też dopasowująca się do kształtu głowy poduszka anatomiczna,  która zapewnia optymalne ułożenie głowy podczas snu na plecach. Wtedy, język nie przesuwa się do tyłu, a drożność dróg oddechowych zostaje zachowana. Ryzyko chrapania redukuje także spokojny i regularny oddech oraz przesypianie 8 godzin dziennie. Przed snem, należy postarać się wyciszyć organizm za pomocą muzyki relaksacyjnej albo aromaterapii.

Jakie są najlepsze warunki dla snu?

Odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza w sypialni umożliwi prawidłowy odpoczynek i pozwoli skuteczniej wypocząć. Najlepiej jest, zapewnić sobie temperaturę 18 – 21 stopni Celsjusza, i  wilgotność  pomiędzy 40-60 proc. Również wietrzenie nie dopuszcza do wysuszenia błony śluzowej, które często wpływa na chrapanie. Korzystnie jest też dotlenić organizm przed snem i udać się wieczorem na spacer.

Czy używki wpływają na chrapanie?

Nikotyna jest przyczyną zalegania śliny w tchawicy i krtani. Podrażnia ona gardło i powoduje obrzęk śluzówki, co utrudnia wydobywanie się powietrza z płuc. Na dwie godziny przed snem, warto też zrezygnować z alkoholu, który powoduje wiotczenie mięśni gardła i języka. Podobne działanie mają środki nasenne i uspokajające. Leki nasenne i uspokajające, podobnie jak alkohol, powodują zwiotczenie mięśni gardła i języka, co wywołuje chrapanie.

Czy waga wpływa na chrapanie?

Osoby otyłe chrapią zdecydowanie częściej.  Gromadzący się w okolicach szyi tłuszcz, może naciskać na gardło i utrudniać prawidłowy przepływ powietrza. Już nawet niewielkie zmniejszenie wagi, pomoże ograniczyć chrapanie. Z kolei, ostre, tłuste, ciężkostrawne posiłki mogą na nie wpływać. Niekorzystne są również produkty mleczne, ponieważ wpływają one na zwiększenie ilości śluzu w gardle i nosie. Kolacje lepiej jest więc jadać lekkie i bogate w błonnik.

Jakie preparaty pomagają w oddychaniu?

W aptekach, dostępne są specjalistyczne preparaty pomagające w oddychaniu i można je zakupić  bez recepty. Środki te, mogą skutecznie dopomóc zredukować chrapanie. W ofercie, można znaleźć spraye do rozpylania w gardle, a także listki do przyklejania na podniebienie i ziołowe tabletki. Dobrze jest poradzić się lekarza, aby wybrać odpowiedni środek, który jest zarówno bezpieczny, jak i skuteczny oraz nie powoduje skutków ubocznych. Na pewno warto też wziąć pod uwagę wkładki stomatologiczne, które można zakładać na noc do ust. Takie rozwiązanie pomaga przy umiarkowanym chrapaniu. Wkładki te, zapobiegają zapadaniu się języka w głąb krtani.

Czy są ćwiczenia przeciw chrapaniu?

Aby zapobiec chrapaniu, dobrze jest zapewnić sobie trening mięśni szyi, szczęki i języka. Wzmacniane narządy nie będą tak wiotczeć, co może zapobiec wystąpieniu chrapania. Jako forma ćwiczeń zapobiegających chrapaniu, korzystne jest żucie gumy, a także częste  śpiewanie.

Czy warto stosować olejki eteryczne?

Również dobrym pomysłem i przyjemnym oraz skutecznym sposobem na udrożnienie dróg oddechowych jest aromaterapia. Szczególnie korzystne olejki, to eukaliptus, mięta, lub mentol. Mogą one dopomóc i wpłynąć na dobry sen. Najprostszą formą stosowania olejków eterycznych jest zmieszanie ich z wodą i spryskanie nimi łóżka oraz poduszki przed snem.

Co zrobić żeby nie chrapać po menopauzie?

Młode kobiety chrapią rzadko, bo przed tą niemiłą przypadłością chroni je progesteron. Działa on w sposób pobudzający na mięśnie gardła i zapobiega ich wiotczeniu. W przypadku chrapania kobiet po menopauzie, korzystne okazuje się stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.metody na chrapanie

Jak przestać chrapać w czasie ciąży?

Chrapanie w ciąży wynika prawdopodobnie z fizjologicznego zwężenia dróg oddechowych. Może doskwierać ono szczególnie w trzecim trymestrze. Ponadto, w czasie ciąży, estrogen może wpłynąć na obrzęk śluzówki nosa oraz gardła. Zapewne każda kobieta, której przypadłość ta utrudnia spokojny sen, zastanawia się jak pozbyć się chrapania w czasie ciąży. Otóż, trzeba wówczas szczególnie zwracać uwagę na odpowiednią  pozycję w czasie snu, dbać o prawidłową masę ciała przewidzianą dla odpowiedniego etapu ciąży oraz pamiętać o nawadnianiu organizmu, a także używać nawilżające spraye do nosa i gardła.

Jak leczyć chrapanie z powodu chorób laryngologicznych?

Niekiedy może okazać się, że  domowe sposoby nie pomagają, a chrapanie związane jest z jakimś poważniejszym schorzeniem. Należy wówczas skontaktować się w pierwszej kolejności z laryngologiem. Chrapanie bowiem, może być symptomem pojawienia się  polipów w nosie, krzywej przegrody nosowej bądź przerostu migdałków. Jeżeli na chrapanie mają wpływ wady anatomiczne, najprawdopodobniej niezbędny okaże się zabieg chirurgiczny, gdyż w przypadku krzywej przegrody nosowej,można dokonać jej korekty; natomiast  przerośnięte migdałki lub polipy trzeba usunąć. Chrapanie można również leczyć za pomocą mało inwazyjnych zabiegów, takich  jak fale radiowe, które zwiększają napięcie ścian gardła. Czasami, korzystna okazuje się także plastyka podniebienia.

Czym jest bezdech senny i jak go leczyć?

Głośne chrapanie przerywane momentami zatrzymania oddechu może wskazywać poważną dolegliwość, zwaną obturacyjnym bezdechem sennym. Uważa się, że w Polsce schorzenie to może dotyczyć  nawet 25 proc. mężczyzn i 11 proc. kobiet.

W chorobie tej, dochodzi do częściowego lub całkowitego zamknięcia  gardła i znacznego ograniczenia dopływu powietrza do płuc. Pomimo braku drożności, mięśnie oddechowe pracują, a ciało usiłuje złapać oddech. Z tego powodu, poziom tlenu w organizmie maleje, natomiast wzrasta stężenie dwutlenku węgla.  Autonomiczny układ nerwowy pobudza się, a serce zaczyna bić coraz szybciej, co powoduje tzw mikrowybudzenia. Bezdechy trwają od kilkunastu sekund do dwóch minut i powtarzają się nawet do kilkuset razy w ciągu nocy, co uniemożliwia efektywny sen.

Osoba chorująca na bezdech jest zmęczona, a schorzenie to zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego i udaru lub zawału serca. W zależności od nasilenia bezdechów, leczy się je w różny sposób. Najczęstszą metodą są zabiegi zmniejszenia masy podniebienia oraz języka, które przeprowadza się za pomocą specjalnych elektrod niszczących tkankę. Opadające mięśnie napinane są wówczas poprzez specjalnie ukształtowaną bliznę. W leczeniu chrapania wywołanego bezdechem sennym,  wykorzystuje się także aparat CPAP składający się z pompy i specjalnej maski, które, wtłaczając powietrze do dróg oddechowych, utrzymuje ich drożność. Usuwa to zapadanie się tkanek miękkich gardła, stanowiące przyczynę zatrzymywania się oddechu.

Co na chrapanie u dzieci?

U dzieci, poza zatkaniem nosa spowodowanym przez jego nieżyty oraz inne infekcje wirusowe, chrapanie spowodowane jest na ogół przerostem trzeciego migdałka, który uciskając na gardło, doprowadza do pojawienia się bezdechu. Dziecko, które chrapie, najczęściej jest  niedotlenione, co zawsze wpływa negatywnie na jego rozwój, należy więc jak najszybciej zlikwidować tego przyczynę. Najlepszą metodą jest wówczas chirurgiczne usunięcie trzeciego migdałka, które błyskawicznie rozwiązuje ten problem.